Strona główna Wydział Filozoficzny O wydziale Instytucje Wydziału Instytucje naukowo-dydaktyczne Instytut Filozofii Wrześniowe odcinki „Logiki codziennej” i „Krytycznego myślenia”


Wrześniowe odcinki „Logiki codziennej” i „Krytycznego myślenia”

    Dr Jakub Pruś przygotował kolejne dwa odcinki swojego autorskiego wideobloga. W odcinku nr 54 wychodzi od pytania: Jak efektownie kontrargumentować? Sztuka argumentacji to nie tylko formułowanie własnych argumentów, analizowanie cudzych, czy dostrzeganie błędów logicznych – to także kontrargumentowanie! Jednym z najbardziej powszechnych i spektakularnych sposobów kontrargumentacji są analogie logiczne. Służą one nie tylko błyskotliwym replikom, ale też pomagają lepiej ocenić inferencje użyte w argumencie. 

Odcinek 55 poświęcony jest argumentowi ad personam Dr Pruś szuka odpowiedzi na pytanie, czym się różni wytykanie komuś sprzeczności, podważanie czyjejś wypowiedzi na podstawie jakiejś jego cechy oraz atakowanie czyjejś osoby? Zwykle uważa się argumenty ad personam za niegodne rzetelnych dyskutantów i nie mające żadnej wartości poznawczej. Okazuje się, że są takie konteksty, w których cecha rozmówcy, np. uczciwość (lub jej brak), bezstronność (lub jej brak), konkretne kompetencje (lub ich brak) mogą zostać wykorzystane do tego, by podważyć wiarygodność tego, co mówi! 

Dla osób, które lubią czytać, mamy też tekst tego samego autora: 24 odcinek z cyklu „Krytyczne myślenie” przygotowywanego dla portalu „Filozofuj!”. Tym razem problem dotyczy tego, Jak (nie) korzystać z danych w argumentacji? Dr Pruś zastanawia się, co stanowi o dobrym argumencie? Solidne oparcie w danych oczywiście! Jeśli dane są prawdziwe, jest ich wystarczająca ilość oraz uzasadniają wniosek, to z takim argumentem trudno się nie zgodzić. Jednak przywoływanie informacji w dyskusji jest też okazją do wielu pomyłek i nadużyć. Jednym z tego rodzaju błędów jest selektywne przedstawiania danych.